صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   تحلیل درس ریاضی ۲

 

 

تحلیل درس ریاضی 2 در کنکور سراسری کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

اولین دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی مکانیک

 

 توضیحات کلی

درس ریاضی 2 یکی از دروس باکس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک است که هر سال ۴ یا ۵ سوال از ۲۰ سوال این باکس را به خود اختصاص می دهد. مطالعه دروس ریاضی پایه به دلیل تنوع و گستردگی، جز دروس سخت کنکور محسوب می شود و زمان زیادی را از داوطلبان می گیرد. در ادامه سعی شده است ضمن بررسی مباحث، راهنمایی برای مطالعه مباحث مهم تر نیز ارائه شود تا داوطلبان برنامه ریزی بهتری را برای مطالعه خود داشته باشند. 

فصل اول: جبر خطی و هندسه تحلیلی

 

 مباحث زیادی در این قسمت وجود دارد که میتوان با خیال راحت از آنها صرف نظر کرد. مطالعه مقادیر ویژه، بردارهای ویژه و همچنین یاداوری معادلات خط و صفحه از این قسمت کافیست. در چند سال اخیر سوالی از این فصل مطرح نشده است.

فصل دوم: توابع چند متغیره

در چند سال اخیر مهم ترین مبحث ریاضی 2 توابع چند متغیره بوده است. پیشنهاد می شود تمامی قسمت های این فصل به دقت مطالعه شود چرا که تک تک مباحث آن تست خیز و مورد علاقه طراحان به خصوص در چند سال اخیر بوده است. (لازم به ذکر است تا قبل از سال 91 بطور میانگین 15-20 درصد سوالات به این مبحث اختصاص داشت اما از سال 91-95 حدود 60 درصد سوالات ریاضی 2 از این فصل بوده است)

 

فصل سوم: انتگرال چند گانه

 انتگرال های چند گانه یکی از مهم ترین مباحث ریاضی 2 بوده که همواره مورد توجه طراحان قرار داشته است. در چند سال اخیر هم پس از مبحث توابع چند متغیره تست خیز ترین فصل بوده است. در انتگرال دو گانه یادگیری مباحث زیر مهم است:

1-تغییر ترتیب انتگرال گیری 2- تغییر متغیر 3- استفاده از متخصات قطبی

یاد گیری انتگرال سه گانه نیز در اولویت بعدی در دستگاه های مختصات دکارتی، استوانه ای و کروی مهم است.

فصل چهارم: انتگرال روی خم

 این مبحث بر خلاف سالهای قبل از 91 در چند سال اخیر از دید طراحان پنهان مانده است. با این حال با توجه به اینکه یکی از فصول مهم ریاضی 2 محسوب می شود پیشنهاد می کنیم به دقت مطالعه شود. برای پاسخ دادن به سوالات این فصل کافیست شرط مستقل بودن از مسیر انتگرال و همچنین قضیه گرین را بلد باشید.

فصل پنجم: انتگرال روی سطح

این قسمت نیز با وجود آنکه در چند سال اخیر کمتر مورد توجه طراحان قرار گرفته است از اهمیتی زیادی برخوردار است. در سوالات مربوط به این فصل عمدتا قضیه دیورژانس سوال پرسیده می شود و گه گاه هم نیاز به محاسبه به روش المان سطح و استفاده از آن برای محاسبه مساحت یک رویه می باشد. از سایر مباحث مانند سطوح پارامتری و قضیه استوکس سوالی پرسیده نشده است.

جدول بودجه‌بندی درس ریاضی 2 در کنکورهای ۶ سال اخیر

 

 

 

 

 

تهیه کننده: مهندس میلاد عسگری
با نظارت: جناب آقای دکتر صفری فرد

 

 

 

هر جا که اراده ای، هست... راهی هم هست...

 

دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی مکانیک

اولین مرکز تخصصی برگزار کننده دوره های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک در ایران