صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   تحلیل درس ریاضی ۱

 

تحلیل درس ریاضی ۱در کنکور سراسری کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

اولین دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی مکانیک

 

 توضیحات کلی

درس ریاضی ۱ یکی از دروس باکس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک است که هر سال ۴ یا ۵ سوال از ۲۰ سوال این باکس را به خود اختصاص می دهد. مطالعه دروس ریاضی پایه به دلیل تنوع و گستردگی، جز دروس سخت کنکور محسوب می شود و زمان زیادی را از داوطلبان می گیرد. در ادامه سعی شده است ضمن بررسی مباحث، راهنمایی برای مطالعه مباحث مهم تر نیز ارائه شود تا داوطلبان برنامه ریزی بهتری را برای مطالعه خود داشته باشند. 

فصل اول: توابع

 

 تقریبا تمام تست هایی که مستقیم از این قسمت در کنکور سالهای اخیر آمده است از توابع هیپربولیکی بوده است. بنابراین این توابع رو به دقت مطالعه کنید چراکه در قسمت های دیگری همچون حد و مشتق و انتگرال و ریاضی مهندسی هم با آنها سروکار خواهد داشت. سایر مباحث این فصل اهمیت چندانی ندارد و افرادی که فرصت کافی ندارند میتوانند از مباحثی مانند: سایر توابع (شامل مثلثاتی، نمایی، لگاریتمی و...)، رسم نمودار و مقاطع مخروطی با خیال راحت صرف نظر کنند.

فصل دوم: حد و پیوستگی

این فصل هم گرچه چندان مورد توجه طراحان نیست اما با توجه به اینکه پاسخ گویی به اکثر این سوالات به سادگی و با اطلاعات دبیرستان ممکن است، (و تنها ابهام جدید ابهام نمایی است) توصیه می شود دواطلبان بر اساس نیاز و سطح پایه ریاضی مروری بر مطالب داشته باشند. همچنین داوطلبانی که فرصت کافی ندارند میتوانند از خواندن مباحثی مانند مجانب و پیوستگی که سوالی از آنها در چند سال اخیر نیامده است صرف نظر کنند.

فصل سوم: مشتق و کاربرد مشتق

 از این مبحث معمولا سوالات سختی مطرح نمی شود ضمن انکه مبحث بسیار مهمی بوده و بطور میانگین هر سال بیش از 1 سوال از آن مطرح شده است. بنابراین توجه ویژه ای به مباحث تست خیز آن داشته باشید. اکثر تست های سالهای اخیر به کمک تعریف مشتق قابل حل هستند. مشتق تابع معکوس و قضیه رول و مقدار میانگین از دیگر موضوعات مهم و مورد علاقه طراحان بوده است.  از مباحث زیر در چند سال اخیر سوالی مطرح نشده است و داوطلبان خصوصا افرادی که فرصت کافی ندارند می توانند از خواندن آنها صرف نظر کنند: مشتقات مراتب بالا، اکسترمم های نسبی، تقعر نقطه، عطف، رسم نمودار توابع، بهینه سازی، کمیت های وابسته، دیفرانسیل و تقریب خطی.

فصل چهارم: انتگرال و کاربرد انتگرال

 این قسمت شاید سخت ترین قسمت ریاضی 1 باشد. چراکه در قسمت انتگرال گیری تکنیک های فراوانی برای انتگرال گیری وجود دارد که تسلط بر آنها نیازمند حل سوالات زیاد و اختصاص دادن وقت مناسبی به انتگرال است. تمامی مباحث این قسمت مهم هستند و می بایست با دقت و حوصله مطالعه شوند.

فصل پنجم: مختصات قطبی

از این قسمت در چند سال اخیر بصورت مستقیم سوالی طرح نشده است اما با توجه به اهمیت مختصات قطبی در سایر درسها مطالعه مختصر مطالب آن مفید خواهد بود.

فصل ششم: اعداد مختلط

از این قسمت بطور مستقیم در ریاضی ۱ کمتر سوال مطرح می شود اما با توجه به اهمیت آن در ریاضی مهندسی پیشنهاد می شود خوب مطالعه شود. موارد با اهمیت در این فصل عبارتند از: تشخیص منحنی هایی که به فرم مختلط بیان شده اند، محاسبه توان و ریشهnام اعداد مختلط.

فصل هفتم: دنباله و سری

 این مبحث در کنار انتگرال و مشتق تست خیزترین مباحث ریاضی ۱ به حساب می آیند. اکثر تست های مطرح شده از این قسمت از دو مبحث بازه همگرایی و بسط تیلور بوده است. این مبحث نیز همانند انتگرال نیازمند حل سوال و تمرین فراوان است.

جدول بودجه‌بندی درس ریاضی ۱ در کنکورهای ۶ سال اخیر

 

 

 

 

 

تهیه کننده: مهندس میلاد عسگری
با نظارت: جناب آقای دکتر صفری فرد

 

 

 

هر جا که اراده ای، هست... راهی هم هست...

 

دپارتمان تخصصی و جامع مهندسی مکانیک

اولین مرکز تخصصی برگزار کننده دوره های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک در ایران