صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   مصاحبه اختصاصی با رتبه 5 کنکور ارشد مهندسی مکانیک 92

مصاحبه اختصاصی با مهندس میلاد عسگری رتبه 5 مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی و رتبه 6 گرایش طراحی کاربردی (از مشاورین دپارتمان تخصصی مهندسی مکانیک) 

 

درصدها:

ریاضی : 55% -- حرارت و سیالات : 65% --جامدات:57%

دینامیک ارتعاشات: 40% -- زبان:5.5%                                                           

معدل موثر:17.49                                                                                                

1.با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید و کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟

سلام. میلاد عسگری هستم متولد 1369، کارشناسی رشته مکانیک از دانشگاه تهران و برای مقطع ارشد هم دانشگاه شریف را انتخاب کردم.   

 

2.چه زمانی دقیقا برای مطالعه استارت زدید؟

اواخر تیر.

 

3.از روزی که درس خواندن را شروع کردید را تا روز کنکور به بازه های 2 ماهه تبدیل کنید وبگویید در هر بازه روزانه چقدر درس می خواندید؟

اوایل استارت درس خواندن به دلیل مشغله کاری یک روز در میان درس میخواندم. روزهایی که درس میخواندم میزان مطالعه ام حدود 3 ساعت بود. این میزان مطالعه کم کم بیشتر شد و اواخر تابستان هر روز حدودا 5 ساعت مطالعه داشتم. در طول ترم سعی میکردم بیشتر بخوانم ولی با توجه به واحدهایی که داشتم متفاوت بود. روزهایی که کلاس دانشگاه داشتم و ایام امتحانات کمتر و سایر روزها بیشتر. 

 

 4.قبول شدن در مقطع کارشناسی با قبولی درکارشناسی ارشد چه تفاوتی دارد؟

من فکر میکنم اگر راه درستی را در مطالعه و تلاش پیش بگیریم قبولی کارشناسی ارشد آسان تر باشد.

 

5.قبل از ورود به دانشگاه برای لیسانس از رشتتون شناخت داشتید؟ آیا واقعا با علاقه وارد شدید؟ و اگر نه آیا در دوران لیسانس به رشتتون علاقمند شدید؟

تو اون مقطع شناخت خیلی دقیق امکان پذیر نیست ولی به هر حال شناخت و علاقه نسبی داشتم، که این علاقه هم از بین نرفت و از انتخابم راضی موندم.

 

6.داوطلبان امسال برای موفقیت در کنکور بر روی چه کتابهایی تمرکز کنند؟

بطور کلی پیشنهاد میکنم سراغ کتاب های مرجع نروند. کتاب های کنکوری خوبی تو همه درس ها نوشته شده که جامع و کافی هستند.

 

7.درس خاصی بود که تا روز کنکور شما را اذیت کند؟ و آیا در درس خاصی ضعف داشتید؟ اگر داشتید با آن چه کردید؟

فکر میکنم بطور کلی برای خیلی ها در رشته ما درس طراحی اجزا کمی مشکل ساز باشد که دلیل این موضوع نبود کتاب کامل و سختی و گستردگی مطالب خود درس است. البته دروس دیگری مثل دینامیک ماشین و کنترل هم بعضا جزو دروس مشکل ساز در رشته مکانیک هستند.

درس طراحی اجزا را با توجه به اینکه گرایش اصلیم سیالات بود خیلی نخواندم و فقط به چند مبحث اصلی بسنده کردم و در درس دینامیک ماشین ضعفم را با تست ها و کتاب ها جبران کردم.

 

8.روزهایی که فشار کنکور به اندازه‌ای بود که واقعا احساس می کردید که دیگر نمی توانید،چه می کردید؟

مواقعی که خسته می شدم یا احساس میکردم دیگر نمیتوانم درس رو رها میکردم. برای چند ساعت یا یک روز. البته هیچ وقت فشار کنکور طاقت فرسا نبود.

 

9.نقش خانواده درموفقیت شما چقدر موثر بود؟ 

وجود فرد و یا افرادی مانند خانواده که علاقه­ مند به موفقیت ما باشند بزرگترین کمک روانی و انگیزه برای تلاش بیشتر است. و من همچین افرادی رو کنارم داشتم که کمک زیادی کردند.

 

10.آیا روز شروع درس خواندن برای کنکور رتبه ای را برای خود متصور بودید؟ قبل از روز کنکور فکر می کردید که چه رتبه ای کسب می کنید؟

از همان اول قصدم زیر 50 بود که محدودیتی در انتخاب دانشگاه نداشته باشم. البته به رتبه زیر 10 برای رفتن به مرحله دوم المپیاد و رتبه آوردن در آن برای مزایایی مانند سربازی هم فکر میکردم. ولی اولین تخمینی که از خودم بدست آوردم بعد از آزمون های آزمایشی بود. قبل از روز کنکور به رتبه زیر 20 فکر میکردم.

 

11.چه کسی در مسیر کنکور شما بیشترین تاثیر را روی شما داشت؟

بیشترین تاثیر رو یکی از دوستان نزدیکم داشت. خانواده و دوستان دانشگاه که گه گاه باهم درس میخواندیم و رفع اشکال میکردیم هم موثر بودند.

 

12.توصیه‌ای برای داوطلبان کنکور ارشد نداری؟ 

سعی کنند برنامه ریزی خوبی داشته باشند, مفید و با انگیزه درس بخوانند. خواندن کتاب خوب فوق العاده با اهمیته. خواندن بعضی از کتاب ها چیزی جز اتلاف وقت نیست. از فرصت تابستان برای رفع مشکلات استفاده کنند. میتوانند در درس هایی که احساس مشکل میکنند از کلاس های اساتید مطرح استفاده کنند. آزمون های آزمایشی هم با توجه به حجم درس ها بسیار مهم هستند.