صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   مصاحبه اختصاصی با رتبه 4 کنکور ارشد مهندسی مکانیک 92

مصاحبه اختصاصی با مهندس بهرام یاقوتی رتبه 4 مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی و رتبه 4 گرایش طراحی کاربردی

درصدها: 

ریاضی : 58.33% -  حرارت و سیالات: 50% -  جامدات: 70%

 دینامیک ارتعاشات: 50% -  زبان: سفید                                                                                 

معدل مؤثر:       17.43                                                                                                                       

1.با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید و کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟

سلام بهرام یاقوتی هستم متولد سال 1371 از تبریز. مقطع سوم ابتدایی را به صورت جهشی خواندم و مقاطع راهنمایی و دبیرستان را در مرکز آموزشی شهید مدنی تبریز (سازمان ملی پرورش استعداد­های درخشان) گذراندم. سپس موفق به کسب رتبه 116 کنکور ریاضی و فنی در سال  1388 شدم و رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف را انتخاب کردم و در شهریور ماه امسال (سال1392) فارغ التحصیل می­شوم. به امید خدا مقطع کارشناسی ارشد را در گرایش طراحی کاربردی دانشگاه صنعتی شریف ادامه خواهم داد.

 

2 .چه زمانی دقیقاً برای مطالعه استارت زدید؟ کمی توضیح دهید.

با توجه به اینکه تابستان پارسال مشغول گذراندن دوره کارآموزی بودم، وقت چندانی برای مطالعه نداشتم و فقط به مرور جزوه­های درسی­­ام اکتفا کردم و مطالعه اصلی را از اواخر شهریور ماه شروع کردم و مطالعه کتاب های تستی و مراجع کنکور را بیشتر از این دوران شروع کردم.

 

3.از روزی که درس خواندن را شروع کردید را تا روز کنکور به بازه های 2 ماهه تبدیل کنید وبگویید در هر بازه روزانه چقدر درس می خواندید؟

ساعات مطالعه­ام روند یکسانی نداشتند و به دلیل واحدهایی که داشتم متفاوت بود ولی روند کلی مطالعه­ام به صورت زیر بود:

از اواخر تیر تا اواخر شهریور ماه به دلیل گذراندن دوره کارآموزی ساعات مطالعه­ام پایین بود، از اواخرشهریور ماه تا اواخر آبان ساعات مطالعه­ام کم­کم بیشتر شد. از اواخر آبان تا اوایل دی ماه مطالعه ام را باز هم بیشتر کردم به طوری که بیشترین ساعات مطالعه ام برای کنکور، در این بازه زمانی بود. در دی ماه به دلیل شروع امتحانات پایان ترم مشغول مطالعه دروس ترم شدم و ساعات مطالعه­ام برای کنکور به شدت کاهش یافت. در بهمن ماه نیز بیشتر وقتم صرف مرور دروس مطالعه شده و حل کردن سؤالات کنکورهای سال­های قبل شد.

 

 

 4.قبول شدن در مقطع کارشناسی با قبولی درکارشناسی ارشد چه تفاوتی دارد؟

سؤالات کنکور کارشناسی سؤالاتی کلی و عمومی از دروس ریاضی، فیزیک و شیمی بود ولی در کنکور کارشناسی ارشد حجم مطالب زیاد و سؤالات تخصصی هر رشته است و با توجه به متفاوت بودن ضرایب دروس برای گرایش­های مختلف برای قبولی در گرایش خاص باید فرد بیشتر روی دروس تخصصی گرایش مورد نظر خود تمرکز کند، تا نتیجه بهتری بگیرد. همچنین در کنکور کارشناسی بیشتر سؤالات حالت روتین داشتند و قابل پیش بینی بودند ولی در کنکور کارشناسی ارشد در بعضی از دروس مانند طراحی اجزاء دست طراحان سؤال برای طرح سؤالات متنوع و جدید بیشتر باز است.

 

5.قبل از ورود به دانشگاه برای لیسانس از رشتتون شناخت داشتید؟ آیا واقعا با علاقه وارد شدید؟ و اگر نه آیا در دوران لیسانس به رشتتون علاقمند شدید؟

بله- قبل از ورود به دانشگاه در مورد رشته های مختلف تحقیق کرده بودم و با شناخت نسبی وارد رشته مکانیک شدم و در طول مقطع کارشناسی هم شناخت و هم علاقه­ام نسبت به این رشته بیشتر شد و از ترم پنجم گرایش طراحی کاربردی را برای ادامه تحصیل در نظر گرفته بودم و قصد دارم انشاءالله تا دکتری ادامه دهم.

 

6.داوطلبان امسال برای موفقیت در کنکور بر روی چه کتابهایی تمرکز کنند؟

با توجه به کمبود وقت و حجم زیاد دروس، فرصت کافی برای مطالعه تمامی مراجع اصلی نیست، از این رو به داوطلبان توصیه می­کنم از کتاب­هایی که برای آمادگی در کنکور کارشناسی ارشد تألیف شده است، استفاده کنند.

من برای کنکور از کتاب­های زیر استفاده می­کردم که تأثیر زیادی در نتیجه کنکورم داشت:

برای دروس مکانیک سیالات، ترمودینامیک و انتقال حرارت کتاب­های راهیان ارشد دکتر بهزاد خداکرمی که به نظر من بهترین کتاب برای باکس سیالات رشته مکانیک می­باشد.

برای دروس ریاضیات 1 و 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضیات مهندسی کتاب­های دکتر معتقدی کتاب­های بسیار خوبی بودند.

برای استاتیک، طراحی اجزاء، دینامیک، دینامیک ماشین و ارتعاشاتنیز کتاب­های راهیان ارشد دکتر روح‌اله حسینی و حمزه صالحی‌پور را مطالعه کردم.

برای کنترل چون حجم منابع موجود زیاد بود، به مطالعه جزوه درسی اکتفا کردم.

 

7.درس خاصی بود که تا روز کنکور شما را اذیت کند؟ و آیا در درس خاصی ضعف داشتید؟ اگر داشتید با آن چه کردید؟

بله- زبان که به طور کامل از برنامه درسی­ام حذف کردم زیرا ضریب زبان 1 بود و تأثیر زیادی در نتیجه نداشت. البته من به داوطلبان توصیه می­کنم که درس­های دیگر را به هیچ وجه حذف نکنند، بلکه با مطالعه منابع مناسب و حل سؤالات سال­های قبل، ضعف­های خود را برطرف کنند.برای کنترل نیز منبع مناسبی برای مطالعه نداشتم و منابع موجود حجم زیادی داشتند، به همین دلیل من فقط جزوه درسی خودم را خواندم و سؤالات سال­های قبل کنترل مکانیک و برق را حل کردم.

 

8.روزهایی که فشار کنکور به اندازه‌ای بود که واقعاً احساس می کردید که دیگر نمی توانید چه می کردید؟

روزهایی که فشار کنکور زیاد بود، کمی استراحت می­کردم و به تفریح می­پرداختم ولی هیچ وقت فشار کنکور در حدی نبود که احساس کنم دیگر نمی­توانم.

 

9.نقش خانواده درموفقیت شما چقدر مؤثر بود؟

خانواده موقع کنکور نیز مانند تمامی مراحل زندگی بیشترین تأثیر را داشت، و زمانی که فشار کنکور زیاد می­شد با توصیه­های خود باعث ایجاد آرامش و انگیزه کافی در من برای ادامه راه می­شدند. 

 

10.آیا روز شروع درس خواندن برای کنکور رتبه ای را برای خود متصور بودید؟ قبل از روز کنکور فکر می کردید که چه رتبه ای کسب می کنید؟

از همان روز اول که برای کنکور شروع کردم، هدفم کسب رتبه برتر در کنکور بود، با توجه به رتبه هایی که در کنکورهای آزمایشی می­آوردم حدس می­زدم رتبه­ام خوب شود. روز قبل کنکور انتظار داشتم رتبه­ام زیر 20 شود.

 

11.چه کسی در مسیر کنکور شما بیشترین تأثیر را روی شما داشت؟

در وهله اول خانواده، سپس دوستانم که با هم برای کنکور آماده می­شدیم.

 

12.توصیه‌ای برای داوطلبان کنکور ارشد نداری؟

از تابستان به نحو احسن برای مطالعه استفاده کنند زیرا حجم مطالب کنکور ارشد مخصوصاً در رشته مکانیک بسیار زیاد بوده و با شروع مطالعه از تابستان و برنامه ریزی مناسب فرصت کافی برای پوشش دادن تمامی مطالب درسی امکانپذیر خواهد بود. همچنین از کنار گذاشتن درس خاصی (غیر از زبان که تأثیر کمی دارد) خودداری کنند.از مشاوره­ با افراد متخصص در زمینه کنکور استفاده کنند تا از تجربیات آنها بهره­مند شوند. استفاده از کتاب­های کنکور نیز بسیار مفید خواهد بود. شرکت در آزمونهای آزمایشی نیز مفید است و باعث می­شود نقاط ضعف و قوت خود را در درس­های مختلف بشناسند و برای رفع آن­ها اقدام کنند.