صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   مصاحبه اختصاصی با رتبه 10 کنکور ارشد مهندسی مکانیک 92

مصاحبه اختصاصی با مهندس سیاوش جباریان رتبه 10  سال 92 در رشته مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی

درصدها:

     ریاضی : 58.3% -- حرارت و سیالات: 41.7% -- جامدات: 56.6%                                                                           

            دینامیک ارتعاشات: 43.3% -- زبان: 12.2%                                           

1.با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید و کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟

من سیاوش جباریان متولد سال 1370 در تهران ، مقطع کارشناس را در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف گذروندم و برای مقطع فوق لیسانس گرایش طراحی کاربردی را انتخاب کردم ، البته انتخاب اولم رو دوباره دانشگاه شریف زدم .           

 

2.چه زمانی دقیقا برای مطالعه استارت زدید؟ کمی توضیح دهید.

اواسط تیر ماه بود که تصمیم رو برای شروع گرفتم ، البته تیر ماه شروع کردم به پرس و جو و جمع آوری اطلاعات از چند تا از دوستان که سال قبل ما کنکور داده بودن ، اطلاعاتی از این قبیل که چه درسی رو چه جوری باید خوند یا چه کتابی رو باید تهیه کرد برای اون درس خاص ، از اواخر تیر ماه بود که دیگه جدی شروع کردم برای خوندن .

 

3.از روزی که درس خواندن را شروع کردید را تا روز کنکور به بازه های 2 ماهه تبدیل کنید وبگویید در هر بازه روزانه چقدر درس می خواندید؟

ببینین نمی تونم بگم روزانه چقدر درس می خوندم ، شاید این سوال زیاد کمکی نکنه به اونهایی که این متن رو میخونن ، من می تونم بگم که توی تابستون ، من ریاضی 1 و 2 و معادلات رو کامل خوندم ، همین خیلی بهم کمک کرد ، یک سری از درسا رو هم اشتباه کردم و خیلی دیر به سراغشون رفتم ، این هم از ترس من و ضعیف بودنم تو این درسها ناشی می شد ، مثلا درس ترمودینامیک رو کمی دیر شروع کردم به خوندن . با توجه به 14 واحد نسبتا سختی هم در طول ترم داشتم ساعات مطالعه ام طبعا کم شد در طول ترم ، اما برنامه ریزی واقعا می تونه کمک کنه ، من زمان کنکور بیشتر از الان به کارهام می رسیدم به خاطر برنامه ریزی .

 

  4.قبول شدن در مقطع کارشناسی با قبولی درکارشناسی ارشد چه تفاوتی دارد؟

قبول شدن تو کنکور ارشد به نظرم سخت تره ، اما چون شرکت کننده هاش به نسبت کمتر از کنکور کارشناسی ان و ابهت کنکور کارشناسی رو نداره ، شرکت توش راحت تره و با اضطراب کمتری همراهه ، اما از این جهت که مطالب و درسای خیلی خیلی بیشتری تو کنکور ارشد نسبت به کنکور کارشناسی هست ، آماده شدن براش دشوار تره ، از درصد ها هم همین معلومه ، با درصدای 50 و 40 شما میتونی یه رتبه خیلی خوب تو کنکور ارشد بیارین در حالی که این درصدا تو کنکور کارشناسی رتبه شما رو چند هزار میکنه.

 

5.قبل از ورود به دانشگاه برای لیسانس از رشتتون شناخت داشتید؟ آیا واقعا با علاقه وارد شدید؟ و اگر نه آیا در دوران لیسانس به رشتتون علاقمند شدید؟

شناخت دقیق نداشتم ، راستش هنوزم شناخت دقیق ندارم ، این هم به ضعف سیستم آموزشی که محفوظات محوره بر میگرده تا حدی ، از یک طرف هم ، مکانیک خیلی رشته گسترده ایه ، من هم از بچگی به واسطه صنعتی بودن و فنی بودن پدرم به کارهای فنی خیلی علاقه داشتم و همیشه دوست داشتم درسی بخونم که من رو تو این زمینه کمک بکنه و مکانیک رو واقعا دوست داشتم و دارم .

 

6.داوطلبان امسال برای موفقیت در کنکور بر روی چه کتابهایی تمرکز کنند؟

من نظری در این مورد که حتما باید چه کتابی رو بخونن نمیدم ، صرفا میگم که من از چه کتابهایی استفاده کردم ، البته تو یک سری درسا از کتابی استفاده نکردم ، و راستش زور داره خریدن یک سری کتاب ها تو یک سری درسا ، مثلا برای استاتیک و دینامیک و کتابی نخریدم و کتابهای مرجع مثل مریام رو خوندم برای ریاضی مهندسی هم درسنامه پارسه رو فقط خوندم . ریاضی 1و2 و معادلات رو از کتابهای آقاسی خوندم ، سیالات و انتقال حرارت رو از کتاب های راهیان ارشد ،مقاومت مصالح ، دینامیک ماشین و ارتعاشات رو از کتابهای پوران پژوهش ، طراحی اجزا از کتاب راهیان ارشد و کنترل کتاب آریاز برادرانی

 

7.درس خاصی بود که تا روز کنکور شما را اذیت کند؟ و آیا در درس خاصی ضعف داشتید؟ اگر داشتید با آن چه کردید؟

درسهای سیالات و ترمو همیشه باعث اضطراب من بود ، جوری که حتی تا روز آخر من یه سری مباحث ترمو رو نخونده بودم و روزای اخر خوندمشون و خوشبختانه تونستم تستای اون بخش رو بزنم ، درس سیالات هم اول ازش می ترسیدم اما رفته رفته مدل سوالاتی که میومد از این درس رو فهمیدم و مشکلم باهاش کمتر شد . درس ارتعاشات و دینامیک ماشین مخصوصا تا حدی آزار دهنده بودن ، ارتعاشات رو تا حد خوبی تونستم وقت بذارم و بهبود ببخششمش ، اما دینامیک ماشین رو متاسفانه نتونستم کاری بکنم ،البته کنترل رو با اینکه خونده بودم ، سوالات به قدری سخت بود که از خوندن کنترل پشیمون شدم بعد کنکور و پیش خودم گفتم کاش برای درس دیگه وقت گذاشته بودم.

 

8.روزهایی که فشار کنکور به اندازه‌ای بود که واقعا احساس می کردید که دیگر نمی توانید چه می کردید؟

فشار کنکور و 14 واحد درسی بعضی موقع ها واقعا آزار دهنده می شد و طاقت فرسا ، اما وقتی این تلاش سخت هدفمنده و یه چیزی رو آدم میخواد به دست بیاره این سختی ها رو تحمل میکنه ، من امتحان پارسه که می دادم و یک هفته در میون بود با دوستم اون جمعه رو کلا تفریح می کردیم و تقریبا هر دو هفته و بعضی وقتا هر هفته یه فرصتی برای استراحت جدا میکردم .

 

9.کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

افسوس که نه اما بعد اعلام نتایج گفتم اگه یکم بیشتر تلاش کرده بودم تک رقمی میشدم که اونم مهمه نیست.

 

10.نقش خانواده درموفقیت شما چقدر موثر بود؟ 

خب مسلما خانواده اگه نباشه و سایه شون بالای سر آدم نباشه ، دلسوزی ها ، تشویق ها و نگرانی هاشون نباشه هیچ موفقیتی حاصل نمیشه ، منم از این قاعده مستثنا نیستم.

 

11.آیا روز شروع درس خواندن برای کنکور رتبه ای را برای خود متصور بودید؟ قبل از روز کنکور فکر می کردید که چه رتبه ای کسب می کنید؟

راستش تصور نمی کردم ، اما با توجه به اینکه من تو دوران دانشجویی یه دانشجوی معمولی بودم و همیشه نمره های معمولی می اوردم دلم میخواست نشون بدم که وضع این جوری نیست و واقعا دوست داشتم یه رتبه خوب بیارم تا نشون بدم به خودم که در همیشه رو این پاشنه نمی چرخه .

 

12.چه کسی در مسیر کنکور شما بیشترین تاثیر را روی شما داشت؟

یک دوست .

 

13.حالا که نتیجه‌ها اومده و رتبه تون هم خوب شده، منصفانه نظرتون راجع به کنکور امسال چی بود؟ به نظرت در رقابت منصفانه‌ای شرکت داشتی یا نقدی به سوالات و فضای حاکم بر این رشته هست؟ کلا چقدر خودت رو برای یه همچین کنکور آماده کرده بودی؟

کلا اگر بخوام رک بگم، باید بگم که این سیستم اموزشی بالکل غلطه و این کنکور هم جدا از این سیستم آموزشی نیست که صرفا یک سری انسان با ذهن های باز و خلاق رو می گیره و یک سری ماشین بیرون میده که فقط بلدن چند فرمول حفظ کنن و کاری هم از پیش نبرن . از اینکه بگذریم ، کنکور امسال نسبتا تغییر کرده بود و تو بعضی درس ها شوکه کننده بود مثل بخش دینامیک و کنترلش. 

 

14.برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

والا سر یک قضیه ای خیلی اضطراب داشتم روزهای اخر اعلام نتایج که خوشبختانه اون هم پیش نیومد ، زیاد حساسیتم رو رتبه نبود ، چون می دونستم بالاخره یه جایی تو تهران قبول می شم . حالا شریف و تهران و امیر کبیر فرقی با هم ندارند. 

 

15.به عنوان سوال آخر توصیه‌ای برای داوطلبان کنکور ارشد نداری؟ 

توصیه که من در حدش نیستم که بخوام توصیه کنم ، فقط به عنوان یه آدم از بین هزاران آدمی که این راه رو به طرق مختلف طی کردن میگم که برنامه ریزی واقعا مهمه و عمل کردن به اون مهم تر . از تابستون هم شروع کنن ، خیلی سود میکنن . همین .