صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   مصاحبه اختصاصی با رتبه 12 کنکور ارشد مهندسی مکانیک 92

مصاحبه اختصاصی با مهندس سعید عربلو رتبه 12 سال 92 در رشته مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی

درصدها:

  ریاضی : 53% -- حرارت و سیالات: 68% -- جامدات: 46%

   دینامیک ارتعاشات: 33% -- زبان: سفید                                                                                           

معدل موثر:    18.46  

1.با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید و کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟

سلام،سعید عربلو هستم متولد 1369، در کنکور سراسری ریاضی سال 87 رتبه 164 آوردم و در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف قبول شدم. برای مقطع ارشد نیز به دلیل علاقه ای که دارم گرایش تبدیل انرژی دانشگاه شریف را انتخاب کردم.

 

2.چه زمانی دقیقا برای مطالعه استارت زدید؟ کمی توضیح دهید.

اواخر تیر ماه بود، البته قبلا اطلاعات لازم در مورد این که درس ها رو چطوری باید بخونم، چه کتابایی بهترند و ... را جمع آوری کرده بودم. تابستان به دلیل این که پروژه کارشناسی داشتم و روی اون کار می کردم و نوشتن پایان نامه و ... کم درس می خوندم در حد روزی 2-3 ساعت حتی بعضا صفر، ولی چند روز بعد دفاع پایان نامه یعنی اواخر شهریورماه به طور مداوم شروع کردم.

 

3.از روزی که درس خواندن را شروع کردید را تا روز کنکور به بازه های 2 ماهه تبدیل کنید وبگویید در هر بازه روزانه چقدر درس می خواندید؟

به نظر من خیلی نمی شه برای فرد ساعت مطالعه خاصی مشخص کرد که اگه مثلا این قدر درس بخونه موفق می شه، چرا که میزان ساعات مطالعه به موارد زیادی بستگی داره مثل پایه درسی ، کشش فرد، هدفش این که چه رتبه ای انتظار داره و ..

به جای این بهتره که مباحث درسی خاصی برای بازه های زمانی مشخصی انتخاب بشه و متناسب با اون ساعت مطالعه تنظیم بشه. ساعت مطالعه خود من این طوری بود:

تابستون رو که به خاطر پایان نامه روزی 2-3 ساعت بیشتر نمی خوندم، ولی از مهرماه که جدی شروع کردم تا یک ماه مانده به کنکور تقریبا روند یکنواختی داشتم در حدود روزی 6 ساعت ( یک دلیل این روند یکنواخت این بود که من ترم دانشگاه نداشتم، چرا که مرخصی گرفته بودم.) یک ماه آخر که بیشتر مرور و جمع بندی و برسی سوالات سالهای اخیر بود، ساعت مطالعه ام کمی بیشتر شد حدودا روزی 7 الی 8 ساعت.

 

  4.قبول شدن در مقطع کارشناسی با قبولی درکارشناسی ارشد چه تفاوتی دارد؟

خیلی با هم تفاوت دارند، در کنکور کارشناسی سبک سوالات و مباحث اون ها مشخص تره که همون مباحث کتاب های درسیه فقط باکمی تغییر، ولی برای ارشد این طوری نیست، حجم مطالب به خصوص برای مکانیک خیلی زیاده، زمان هم که کمه. یک نکته دیگه این که شما صرفا به واسطه این که در طول ترم های تحصیلی درس ها رو خوب خوندید نمی تونید مطمین باشید که حتما رتبه خوبی می آرید چرا که تمرین ها و امتحان های دانشگاه بیشتر به صورت پروژه ای، کتاب باز، استفاده از جداول و نرم افزارهای مختلف، بعضا به صورت طراحی و استفاده از تخمین ها و تقریب های مهندسی هستند در حالی کنکور ارشد این طوری نیست و سبک خودش رو داره، به عنوان مثال شما از ماشین حساب ساده هم نمی تونید استفاده کنید!

 

5.قبل از ورود به دانشگاه برای لیسانس از رشتتون شناخت داشتید؟ آیا واقعا با علاقه وارد شدید؟ و اگر نه آیا در دوران لیسانس به رشتتون علاقمند شدید؟

شناخت آن چنانی نه، بر اساس رتبه ام انتخاب رشته کردم و قبول شدم. ولی در طول ترم ها علاقه مند شدم و از ترم پنجم به بعد هم گرایش مورد علاقه ام رو مشخص کردم. البته بخشی از این علاقه رو خودم در خودم ایجاد کردم.

 

6.داوطلبان امسال برای موفقیت در کنکور بر روی چه کتابهایی تمرکز کنند؟

من برای کنکور از این کتاب ها استفاده کردم :

ریاضیات انتشارات پوران پژوهش نوشته آقای دکتر حاجی جمشیدی

مکانیک سیالات و ترمودینامیک انتشارات راهیان ارشد( دکتر خدا کرمی) و انتقال حرارت پوران پژوهش ( دکتر سمیع پور)

مقاومت مصالح پوران پژوهش( دکتر نایی)، استاتیک و طراحی اجزا راهیان ارشد

دینامیک و ارتعاشات پوران پژوهش( دکتر جباری) و کنترل انتشارات آزاده( دکتر برادرانی) البته واسه دینامیک خود مریام هم خوبه

 

7.درس خاصی بود که تا روز کنکور شما را اذیت کند؟ و آیا در درس خاصی ضعف داشتید؟ اگر داشتید با آن چه کردید؟

بله، یکی زبان بود که حذف کردم و وقتش رو واسه بقیه گذاشتم. یکی ریاضی مهندسی بود که به دلیل ضعفم، خوندن اون رو به تعویق انداخته بودم آخرش هم بخش هایی از اون رو حذف کردم.یکی هم طراحی اجزا که دلیلش حجم زیاد و تنوع بالای سوالاتش بود که دست طراح واسه سوال باز بود، واسه این هم درس رو کامل از کتاب کنکور خوندم و یک کمی هم انتظارم از این درس رو کم کردم و بیشتر رو استاتیک و مقاومت مصالح حساب کردم.

 

8.روزهایی که فشار کنکور به اندازه‌ای بود که واقعا احساس می کردید که دیگر نمی توانید چه می کردید؟

بعضی روز ها واقعا چنین شرایطی پیش می اومد، اون مواقع درس رو موقتا  تعطیل می کردم و به تفریح و بعضا ورزش می  پرداختم، یاد خدا و توکل بر او هم خیلی کمک کننده است.

 

9.کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

بعد کنکور یک مقدار از این که بعضی مباحث رو به خاطر کمبود وقت حذف کردم افسوس خوردم که چرا یه مقدار دیر شروع کردم( من عملا مهر ماه شروع کرده بودم) ولی بعد این که نتایج اومد خوشحال بودم.

 

10.نقش خانواده درموفقیت شما چقدر موثر بود؟ 

با توجه به این که من ترم کنکور رو مرخصی گرفته بودم بیشتر اوقات با خانواده بودم و حمایت ها و دلگرمی های آن ها به خصوص در شرایط سخت و نیز فراهم کردن شرایط مساعد واسه من خیلی کمک کرد.

 

11.آیا روز شروع درس خواندن برای کنکور رتبه ای را برای خود متصور بودید؟ قبل از روز کنکور فکر می کردید که چه رتبه ای کسب می کنید؟

من هدف اصلی ام این بود که در گرایش مورد علاقه ام در  دانشگاه خودمون قبول بشم و برای این باید رتبه زیر 50 می آوردم، البته برای شرکت در المپیاد دوست داشتم رتبه زیر 15بیارم، روز قبل کنکور به رتبه زیر 30-40 فکر می کردم.

 

12.چه کسی در مسیر کنکور شما بیشترین تاثیر را روی شما داشت؟

اول خدا، در وهله بعد خانواده و دوستانم که با هم در طول مدت درس خوندن کنکور در ارتباط بودیم و به هم دیگه روحیه می دادیم.

 

13.حالا که نتیجه‌ها اومده و رتبه تون هم خوب شده، منصفانه نظرتون راجع به کنکور امسال چی بود؟ به نظرت در رقابت منصفانه‌ای شرکت داشتی یا نقدی به سوالات و فضای حاکم بر این رشته هست؟ کلا چقدر خودت رو برای یه همچین کنکور آماده کرده بودی؟

کنکور امسال نسبت به سالهای قبل کمی سخت تر بود این رو شما از درصدهای نفرات برتر امسال در مقایسه با سالهای قبل می تونید ببینید، مخصوصا گروه دینامیک و ارتعاشات. نمی شه گفت کنکور کاملا منصفانه است این که کل آموخته های یک فرد در طی چند سال رو در مدت 3 ساعت ارزیابی کرد و ... ولی خوب فعلا چاره ای نیست باید با این سیستم کنکور خودمون رو وفق بدیم، من هم تا حد زیادی با شرکت در آزمون و توصیه های افرادی که با تجربه بودن خودم رو وفق داده بودم.

 

14.برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

من بعد کنکور می دونستم که رتبه ام زیر 50 می شه و گرایش مورد علاقه ام قبول می شم و به خاطر این زیاد استرس نداشتم و مشغول ترم جدیدم بودم.

 

15. به عنوان سوال آخر توصیه‌ای برای داوطلبان کنکور ارشد نداری؟ 

با انگیزه و برنامه شروع کنند، به دلیل حجم زباد درس ها و وقت کم هرچقدر زود تر شروع کنند بهتره، پس سعی کنند تابستون رو از دست ندن و مطمین باشن که اگه با برنامه تلاش کنن قبول شدن تو کنکور ارشد می تونه از کنکور کارشناسی راحت تر باشه.  شرکت تو آزمون ها و استفاده از تجربیات افراد با تجربه  می تونه خیلی تو این راه کمک کنه. در پایان واسه همه داوطلبان با انگیزه و سخت کوش آرزوی موفقیت می کنم.