صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   دانشگاه تربيت مدرس

دانشگاه تربیت مدرس

معرفی

مهندسی مکانیک شاخه‌ای از مهندسی است که با طراحی، ساخت، ماشین‌آلات، انرژی، حرکت و گرما سروکار دارد. مهندسی مکانیک نقش به‌سزایی در بهبود کیفیت زندگی و توسعه اقتصادی ایفا کرده و از سوی دیگر، زیرساختی برای سایر علوم محسوب می‌شود. به جرأت می‌توان گفت که مهندسی مکانیک گسترده‌ترین رشته مهندسی ازنظر دامنه فعالیت‌ها و کاربردهاست. چشم‌انداز شغلی مهندسان مکانیک، امیدبخش و با استحکام بوده و فرصت شغلی این رشته در ایران نسبت به رشته‌های دیگر بسیار مناسب است.
دانشکده مهندسی مكانیك از ابتدای تأسیس دانشگاه تربیت در سال 1362 آغاز به کار کرده و به مدت 30 سال یکی از بخش‌های دانشکده فنی و مهندسی بوده است. دانشکده مهندسی مکانیک در سال 1392 مستقل شد و هم‌اکنون دارای چهار گرایش: تبدیل ­انرژی، ساخت و تولید، طراحی­ کاربردی و هوافضا است. اعضای هیئت‌علمی دانشکده در سال 1393 بالغ بر 32 نفر با ترکیب 8 استاد، 11 دانشیار و 13 استادیار است. متوسط سابقه کار اعضای هیأت‌علمی 15 سال است .

bullet دستاوردهای علمی

تا کنون حدود 130دانشجو در مقطع دکتری و نزدیک به 900 دانشجو نیز در مقطع کارشناسی‌ارشد از این بخش فارغ التحصیل شده‌اند. تعداد دانشجویان دانشکده نزدیک به 250 نفر است که حدود یک سوم آن را دانشجوی دکتری تشکیل می‌دهند.
اعضای هیأت علمی دانشکده در ارتقاء سطح علمی کشور نقش به‌سزایی داشته، بطوری که تا کنون بیش از 500 مقاله در مجلات علمی معتبر به چاپ رسانده‌اند که حدود نیمی از آن ها در مجلات خارجی به چاپ رسیده و در حدود 250 مقاله نیز دارای ایندکس ISI است.
اعضای هیأت علمی یا دانشجویان آن ها تا کنون حدود 300 مقاله در کنفرانس بین‌المللی و در حدود 700 مقاله در کنفرانس‌های داخلی ارائه کرده‌اند.
دانشکده دارای 17 آزمایشگاه و 6 کارگاه فعال بوده که نسبت به انجام پژوهش‌های علمی و خدمات مهندسی اقدام می‌کنند. اساتید دانشکده کتب متعدد تالیف و ترجمه کرده‌اند و طرح های پژوهشی متعددی نیز به انجام رسانیده و یا در حال اجرا دارند.

bullet چشم انداز

در افق 1404 دانشکده مهندسی مکانیک دانشکده ای است که بیش از نیمی از ظرفیت آن به تربیت دانشجوی دکتری اختصاص دارد، از نظر سطح علمی در کشور رتبه اول تا سوم و در جهان رتبه دو یا سه رقمی را به خود اختصاص داده و مشارکت بالایی در تولید علم و فناوری و نقش موثری در توسعه صنعنی کشور دارد.
دانشکده مهندسی مكانیك با توجه به اینكه مسئول آموزش های تكمیلی است صبغه پژوهشی دارد هر چند دوره‌های تحصیلی آن از طریق برگزاری كلاس و انجام پروژه‌های پژوهشی است.
این دانشکده هم اكنون دارای نوزده استاد تمام وقت است و این تعداد با توجه به تقاضای رو به گسترش نسبت به افزایش ظرفیت پذیرش، رو به فزونی است.
اعضای هیأت علمی این دانشکده تعالی دانشگاهی در سطح جهانی را وجهه همت خود دارند و در این راستا در ارتقای سطح كنونی مشاركت دانشکده در پیشبرد دانش مهندسی مكانیك تلاش می‌كنند.
ما ضمن پایبندی به برآوردن تقاضاهای علمی جامعه رو به توسعه خود ، به رسالت‌های جهانی خود نیز چشم دوخته ایم.

 

bulletساختار سازمانی

 

ساختار سازمانی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تربیت مدرس

 

 

در حال حاضر دانشکده مهندسی مکانیک داراي 4 گروه آزمایشگاه به شرح ذيل مي باشد :

گروه آزمایشگاه تبدیل انرژی

تبدیل انرژی یکی از گرایش­های مهندسی مکانیک و از جمله رشته های پر کاربرد صنعتی بوده که به تجزیه و تحلیل مسائل در زمینه های گوناگون نظیر سیالات، انتقال حرارت، احتراق، تبدیل انرژی، علوم و فنون دریایی، هوافضا، تهویه و تبرید، خودرو، محیط زیست و زمینه های متعدد دیگر می پردازد.

Biochemistry
گروه آزمایشگاه ساخت و تولید

مهندسي ساخت و تولید بدون شک یکی از زیر‌بنایی‌ترین گرایش‌های مهندسی مكانيك است، زیرا سایر رشته‌های مهندسی و حتی غیر مهندسی، مانند پزشکی و كشاورزي برای تولید تجهیزات و ماشین‌آلات خود، نیازمند مهندسین ساخت و تولید هستند.

Biochemistry
گروه آزمایشگاه طراحی کاربردی

گروه طراحی کاربردی بعنوان یکی از زیر مجموعه های بخش مکانیک دانشکده فنی و مهندسی با بیش از ۲۰ سال سابقه در دو گرایش اصلی زیر فعالیت می نماید: دینامیک کنترل و ارتعاشات و مکانیک جامدات و ضربه

Biochemistry

گروه آزمایشگاه هوافضا