صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   تبدیل انرژی (سیالات)

گرایش تبدیل انرژی


در گرایش تبدیل انرژی (یا حرارت و سیالات) رشته مهندسی مکانیک، مسایل مربوط به تأسیسات ساختمان و راکتورها، انتقال آب، نفت و گاز، طراحی نیروگاههای مختلف، طراحی توربو ماشینها (ماشینهای دوار) مثل توربینهای بخار، توربینهای گاز و فن کویلها مورد بررسی قرار میگیرد.


در حقیقت این گرایش به تحليل و طراحي سيستم از ديدگاه حرارتي وسيالاتي مي پردازد و در به كار بردن علوم و تكنولوژي لازم جهت طرح و محاسبه اجزاء سيستم هايي كه اساس كار آن ها مبتني بر تبديل انرژي، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان كارآيي لازم را مي دهد و آن ها را جهت فعاليت در صنايع مختلف مكانيك در رشته حرارت و سيالات (نظیر مولدهاي حرارتي، انتقال سيال نيروگاه هاي آبي، موتورهاي احتراقي و ...) آماده ميسازد.

دانشجویان این رشته در زمینه تهویه مطبوع، دستگاه های آب و فاضلاب و گرم کننده ساختمان ها و به طور کلی مباحث «تأسیساتی» مطالعه می کنند و عوامل موثر بر خواص مختلف حرکت سیال، به خصوص سیال داغ را مطالعه نموده و اثر عبور سیال بر محیط محل عبور - مانند نیروهایی که در اثر عبور خود در محل ایجاد می کند- و یا طولهای ناشی از اثر افزایش و یا کاهش دما در اعضای مختلف یک دستگاه را مورد بررسی قرار می دهند.


فارغ
التحصیلان این گرایش در زمینه موتورهای احتراق داخلی، نیروگاهها، تأسیسات حرارتی و ایجاد درجه حرارتهای خیلی پایین (کرابجنک) و همچنین حرکت سیال و انتقال حرارت و جرم و تأسیسات آبی و سایر زمینه های حرارت و سیالات با بهکارگیری علوم و فنون پیشرفته فعالیت میکنند.  آنها قادر به طراحي و محاسبه اجزا و سيستم ها در بخشهاي عمدهاي از صنايع نظير صنايع خودروسازي، نيروگاههاي حرارتي و آبي، صنايع غذايي، نفت، ذوب فلزات و غيره هستند. از نرمافزارهایی که دانشجویان این گرایش باید توانایی کار با یک یا تعدادی از آنها را داشته باشند میتوان ABQUS، Solid Works، AutoCad، MATLAB، Tecplot، Carier، Fluent، Gambit، Ansys و همچنین زبان برنامه نویسی نظیر ++C یا Fortran را نام برد.

فارغالتحصيلان اين گرایش می توانند تا مقطع كارشناسي ارشد و دكتري در داخل يا خارج از كشور ادامه تحصيل دهند. در برخی از دانشگاهها نیز گرایش حرارت و سیالات در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد به چند گرایش تبدیل انرژی، تأسیسات و هوافضا تقسیم میگردد.

دروسی که دانشجویان گرایش حرارت و سیالات در دوره کارشناسی به طور معمول تعدادی از آنها را فرا میگیرند به شرح زیر است:

مکانیک سیالات، ترمودینامیک، انتقال حرارت، توربو ماشین، طراحی مبدلهای حرارتی، طراحی سیستمهای تهویه مطبوع، روشهای عددی در سیالات (CFD)، نقشهکشی تأسیسات، تبدیل انرژی، نیروگاه حرارتی، سوخت و احتراق، مدیریت انرژی، انرژی خورشیدی، سیستمهای انتقال آب، موتورهای احتراق داخلی، دینامیک گازها، تأسیسات حرارتی و برودتی


و در مقطع کارشناسی ارشد این گرایش نیز، دانشجویان از میان دروس زیر تعدادی از آنها را انتخاب مینمایند:

 

ریاضیات پیشرفته، محاسبات عددی پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته (هدایت، تشعشع یا جابجایی)، ترمودینامیک پیشرفته، مکانیک محیطهای پیوسته، مکانیک سیالات پیشرفته، سوخت و احتراق پیشرفته، طراحی کلی نیروگاهها، موتورهای احتراق داخلی پیشرفته، ترمودینامیک آماری، مبدلهای حرارتی پیشرفته، ترمودینامیک و مکانیک سیستمهای جلوبرنده، لایههای مرزی، محیط های مختخلخل، توربولانس، هیدرآیرودینامیک، دینامیک گازهای پیشرفته، هیدرودینامیک روغنکاری، طراحی توربوماشین، آیرودینامیک پیشرفته، کنترل خودکار پیشرفته، روشهای اندازهگیری پیشرفته، دینامیک پیشرفته و...

 

دروس اختصاصی گرایش هوافضا نیز به شرح زیر است:

طراحی هواپیما، مکانیک پرواز، آیرودینامیک، هیدروآیرودینامیک، اصول جلوبرندهها، طراحی سازههای هوایی، آیروالاستیسیته، مکانیک مدارهای فضایی، آیروهلیکوپتر، اصول راکتها