صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   طراحی کاربردی (جامدات)

گرایش طراحی جامدات


گرايش طراحي جامدات که طراحی کاربردی نیز نامیده میشود به بررسي انواع نيروها، حركتها و تأثير آنها بر اجزای مختلف ماشين مي‌پردازد. درواقع مهندس طراحي جامدات با توجه به نيازهاي جامعه، دستگاهها و ماشين‌هاي مختلف را طراحي مي‌كند. هر ماشين از دو قسمت متحرك و ثابت تشكيل شده است. حال بررسي اين مطلب كه حركت مورد نياز ماشين از چه راهي تامين شده و چگونه از منبع توليد به جايگاه مورد استفاده انتقال پيدا كند و بالاخره چگونه از اين حركت استفاده گردد تا بيشترين بازدهي را داشته باشد، در حيطه وظايف مهندسي طراحي جامدات است. همچنين ابداع و پيش‌بيني دستگاه تنظيم ماشين‌آلات نيز از مسايل مطرح در اين گرايش مي‌باشد.


در واقع مهندس طراح جامدات بايد تمامي نيروها و گشتاورهايي را كه به هر عضو ماشين وارد مي‌شود بررسي كرده و بهترين حالت قطعه مورد نظر را براي تمامي آن نيروها و گشتاورها و همچنين براي داشتن بهترين كارايي به دست آورده و كارايي مناسب آن قطعه را در زمان طولاني تضمين كند. گرايش طراحي جامدات به طراحي ماشين‌آلات و اجزاي آنها، ارتعاشات ماشين‌آلات، ديناميك آنها و كنترل سيستم‌ها مي‌پردازد.

اهم ویژگی‌های یک فارغالتحصیل رشته طراحی کاربردی را می‌توان درک سهبعدی نقشههای اجزا، توانایی استفاده از نرمافزارهای مدلسازی مانند Catia و Solid Work و نرمافزاهای تحلیلی مانند Abaqus، آشنایی با قطعات صنعتی تجهیزات مکانیکی و طراحی بهینه آنها نام برد.از وظایف مهندسین مکانیک در گرایش جامدات طراحی قطعات مختلف ماشینهای ابزار، راهسازی، کشاورزی، حمل و نقل، کارخانجات تولیدی، نیروگاهها، تجهیزات پالایشگاهی، صنایع اتومبیلسازی و موتورهای احتراق داخلی، صنایع مرتبط با راهآهن، صنایع هوایی، دریایی، تسلیحاتی و دفاعی، ذوب فلزات، صنایع غذایی و ... با به کار گیری علوم و فنون پیشرفته است. آنها باید بتوانند در مراکز تولید و کارخانهها، اجزا و مکانیزمهای مختلف هر دستگاه را شناسایی نموده، سپس یا با استفاده از مهندسی معکوس و بازطراحی، در کاربرد آنها تغییراتی ایجاد کنند، یا خود وسیله ای جدید طراحی کنند تا با کمترین انرژی مصرفی، بهترین عملکرد را داشته باشند.


دروسی که دانشجویان این گرایش به طور معمول تعدادی از آنها را فرا میگیرند به شرح زیر است:

استاتیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزا، دینامیک، نقشهکشی، پلاستیسیته، طراحی به کمک کامپیوتر (اجزا محدود)، مواد مرکب، طراحی قالب، طراحی مکانیزم، روشهای تولید و کارگاه، هیدرولیک و نیوماتیک، طراحی قید و بند، مونتاژ اتوماتیک، اصول مهندسی نصب و نگهداری، روشهای طراحی مهندسی، یاتاقان و روغنکاری