صفحه اصلی
مهندسی مکانیک
کلاسهای دپارتمان
آزمونهای آزمایشی
منابع و مشاوره
سوالات متداول
دانلود رایگان
نمایندگی ها
سبد خرید
درباره ما
   ساخت و تولید

گرایش ساخت و تولید


تمامی محصولات از اسباببازی و ظروف آشپزخانه، تا خودرو و هواپیما باید تولید شوند. مهندسی ساخت و تولید را می توان دانش و هنر ساختن فرآوردههای با کیفیت از مواد اولیه، با هزینه منطقی و روشهای بهصرفه و مدرن دانست. این رشته غیر از مهندسی مکانیک، با رشتههای دیگری چون مهندسی برق، مهندسی صنایع و مهندسی مواد در ارتباط بوده و بخشهای اصلی آن شامل روند تولید و ساخت قطعات مختلف، برنامهریز و کنترل کیفیت مراحل ساخت، طراحی ابزارآلات مختلف، رباتیک و طراحی و تولید بهوسیله کامپیوتر میشود. مهندسان ساخت و تولید روش ساخت فراورده را طراحی می‌کنند.


آن‌ها باید به اندازه کافی با روش‌های متنوع تولید مانند برش فلزات، شکل دهی، مونتاژ، بازرسی و تست آشنا باشند تا بتوانند روند تولید را طرح ریزی کنند و برای یافتن بهترین شرایط کارکرد تحقیق کنند. ممکن است ابزارها و ماشین‌های مخصوصی طراحی کنند و برای بهبود بخشیدن به روش‌های تولید کنونی نو آوری‌هایی به خرج دهند. آنها استانداردهای کارها را تعیین می‌کنند و مراحل تولید را هماهنگ می‌کنند تا روند همواری را از دریافتن مواد اولیه تا صادر کردن قطعات ساخته شده تضمین کنند. آنها باید تجهیزات، نیروی انسانی و امکانات را در یک سیستم که فراورده‌های با کیفیت را به طور کارامد تولید می‌کند، به خوبی متحد کنند.


از ویژگی‌های یک فارغالتحصیل رشته ساخت و تولید می‌توان به درک وی نسبت به روندهای تولید، اصول طراحی و تولید، آشنایی با مواد و تحلیل مدل‌های تولیدی اشاره کرد. برای توضیح بیشتر می‌توان گفت فارغالتحصیل این رشته تأثیر روندهای متفاوت تولید را بر روی ویژگی‌های ماده درک می‌کند. قدرت انتخاب و به کار گیری مواد را داراست و در این زمینه خود مبتکر آزمایش‌ها و پژوهش‌های گوناگون است. او می‌تواند با تهیه نقشه‌های دو بعدی و یا مدل‌های سهبعدی و نیز جداول اطلاعات به دست آمده را منتقل کند.

 

محصولاتی که بهوسیله مهندسان این گرایش مهندسی مکانیک ساخته میشود نیز بسیار گسترده است. آنها سنسورهای به کار رفته در کیسه هوای خودروها، نوک چاپ در چاپگر، و کلید اپتیک در تلفنهای همراه را می‌سازند. همچنین در زمینه تولید موتورهای جت کوچک، تلسکوپ‌های پیشرفته، سمعک‌های درون گوشی، ریزپردازنده‌ها، و نیز تولید سبز مشغول به فعالیت هستند. دانش‌آموختگان این رشته یاد می‌گیرند چگونه از طریق میکروماشین کاری بر روی نوک یک سوزن بنویسند، رباتی را کنترل کنند، به کمک رایانه مدل‌های سه بعدی پیچیده بسازند و یک طرح را به یک ماشین پرسرعت انتقال دهند تا آن را بسازد.


متخصصان این گرایش با تكنولوژي­ های مربوط به ابزارسازي، ريخته گري ، جوشكاري، فرم دادن فلزات، طراحی كارگاه يا كارخانه هاي توليدي، ساخت و توليد ماشين آلات صنايع (كشاورزي ، نظامي، ماشين سازي، ابزارسازي ، خودروسازي و ... سر و کار دارند. فارغ التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعي مانند ماشين سازي، ابزارسازي، خودروسازي ، صنايع كشاورزي، صنايع هوايي و تسليحاتي به ساخت و توليد ماشين آلات، طراحي كارگاه و يا كارخانه ­های توليدي بپردازند و نظارت و بهره برداري و اجراي صحيح طرح­ ها را عهده دار شوند. دروس اين دروه شامل مطالبي در مورد نحوه توليد، طراحي قالب­ هاي پرس، طراحي قيد و بندها، كار و برنامه ريزي با ماشين­ هاي اتوماتيك، اصول كلي و نحوه كار با ماشين­هاي دستي و تعمير و نصب تمام سرويس ­هاي صنعتي مي­باشد و درصد نسبتا بالايي از آنها به صورت عملي ارائه مي گردد. با توجه به پیشروی کشور به سمت خودكفايي صنايع، اين رشته داراي بازار كار خوبي است.

دروسی که دانشجویان این گرایش به طور معمول تعدادی از آنها را فرا میگیرند به شرح زیر است:

استاتیک، مقاومت مصالح، دینامیک، نقشهکشی و نقشهخوانی، روشهای اندازهگیری، انیورسال، توانایی ماشینکاری، تکنولوژی جوشکاری، عملیات حرارتی، ماشینهای کنترل عددی (CNC)، تولید مخصوص، طراحی قید و بند، طراحی مکانیزم، طراحی قالب، طراحی قالب ریختهگری، هیدرولیک و نیوماتیک، شناخت فلزات صنعتی و آزمایشگاهها و کارگاههای مرتبط